Macierzyństwo

Publiczne karmienie piersią

Czy to jest wpadka, czy nie?

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Czy zwracanie uwagi matce karmiącej dziecko piersią w miejscu publicznym jest zgodne z prawem?

Tak było w przypadku mojej pierwszej próby karmienia piersią. Przed wyjściem z domu napełniłam butelkę mlekiem i to samo podałam mojemu synkowi. To nie było to, czego chciałam. Syn, który czasem odmawiał wypicia mleka z butelki, w domu cierpliwie czekał na ciepłe piersi. Syn był nieszczęśliwy, bo nie mógł mieć mleka mamy prosto z jej piersi, a mnie długo zajęło wyjście z domu. Odciąganie mleka zajmowało mi chwilę. Czasami trwało to chwilę, aż wyczyściłam laktację w obu piersiach i odciągnęłam odpowiednią ilość mleka. Chrzty robiliśmy też w restauracji. Gdybym chciała, nie byłabym w stanie odciągać mleka przez cały dzień.

Co powinnaś zrobić w takiej sytuacji

Czy warto siedzieć w domu i czekać na chęć jedzenia przez naszego malucha? To nie jest najlepsze rozwiązanie. Dlaczego mamy ograniczać się do czterech ścian? Wyjście na krótki spacer, bo przecież trzeba wrócić do dziecka, by je nakarmić. Jest to dobry sposób na uniknięcie odwiedzin członków rodziny. Karmimy nasze dzieci zgodnie z aktualnymi zaleceniami. Oznacza to, że nigdy nie wiemy, kiedy nasze dziecko znów będzie jadło. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać żyć swoim życiem.

Czego się boimy?

Ludzi, którzy nigdy nie mieli dzieci lub zapomnieli jak to jest je mieć. Nie tylko piersi kobiet nie są pokazywane na billboardach, ale matki karmiące dziecko piersią w miejscach publicznych, gdzie piersi są zasłonięte przy dużej ilości ludzi też nie jest obraźliwe. Dla mnie to nie jest jasne, ale jeśli Ci to przeszkadza, to nie patrz i nie komentuj.

Później jadłam wszędzie: w parku i na placu zabaw, w restauracji i w centrum handlowym. Ale, stwierdziłem, że najbardziej niezwykłym miejscem, w którym się pożywiłem, było miejsce tuż przed kościołem. Ale co mogłam zrobić? Maluch obudził się podczas mszy i zażądał mleka. Mój mąż i ja pójść do Kościoła znajdować spokojnego miejsce, który był na krokach przed małą kaplicą. Tam nakarmiłam naszego małego głodomora.

Chociaż otrzymałam kilka złośliwych komentarzy na temat mojego karmienia piersią w miejscu publicznym, nie zostałam uszczypnięta. Czy uszczypliwe komentarze i przenikliwe spojrzenia innych są powodem do odcięcia się od świata zewnętrznego?

Wiemy, że kobiety karmiące piersią nie rozpinają bluzek do końca. Dzięki temu nie odsłaniamy piersi. Ja noszę specjalny stanik do karmienia i przykrywam się pieluszką, żeby nie było widać mojego dziecka.

Jakie jest prawo dotyczące karmienia piersią w miejscach publicznych?

Ten artykuł został napisany przeze mnie po zrobieniu researchu na temat strony prawnej. W Polsce nie ma przepisów, które chroniłyby matki karmiące piersią w miejscach publicznych. Możemy jednak sięgnąć po przykład do Szkocji. Za przeszkadzanie matce karmiącej lub uniemożliwianie jej karmienia w miejscach publicznych w Szkocji może zostać nałożona grzywna.

Pięknie jest karmić swoją duszę!

Moja mama uważa, że widok matki karmiącej swoje dziecko jest najpiękniejszym widokiem w każdym miejscu na świecie.

Zobacz również