Macierzyństwo

Pierwsze słowo to MAMA?

4 grudnia usłyszałam "mama", od mojego synka . Wiktorek miał wtedy zaledwie 10 miesięcy. To piękny i wzruszający moment. To było wspaniałe uczucie, którego chciałam, aby doświadczył cały świat. Tak też zrobiłam. Najpierw wysłałam mężowi SMS-a. Później napisałam do niego maila i zadzwoniłam. Swoją radością i podnieceniem podzieliłam się też z siostrą, rodzicami i rodzicami chrzestnymi Wiktora. Mogłam wykrzyczeć całemu światu, jaka jestem szczęśliwa i dumna! Mój synek cały dzień powtarzał "mama", powtarzając je codziennie .

Wiktorek mówił już w swoim dziecięcym języku, a my odpowiadaliśmy naszym codziennym językiem. Był zachwycony, że on też wydaje dźwięki. Często mówił w swoim języku korzystając z zabawek lub "czytanych" książek.

Nie zapominajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe i będzie mówić w odpowiednim czasie. Nie warto przejmować się tym, czy dziecko sąsiadów lub kuzynów coś mówi, podczas gdy nasze nie. Jest to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma np. temperament naszego dziecka. Możemy mu pomóc w rozwoju mowy.

  • częste rozmowy z dzieckiem - ja z moim synem rozmawiam często. Opowiadam mu co robię, kiedy tata wróci z pracy, co będziemy dzisiaj robić itd.
  • Czytanie książek, mówienie wierszyków, rymowanek
  • Pokazywanie mu przedmiotów i nazywanie ich
  • mówić w taki sposób, aby maluch mógł łatwo zobaczyć nasze twarze. Nie zawsze będziemy mieli taką możliwość, ale nie powinno to nas powstrzymywać przed mówieniem.

Drodzy rodzice, dzieci uczą się nas rozumieć szybciej niż nam się wydaje i zaczynają mówić na długo przed tym, jak my mówimy. Rozmawiajmy więc jak najwięcej i jak najczęściej. Zwracajcie się do dziecka po imieniu. Byłam zdumiona, jak szybko Wiktorek zaczął reagować na dźwięk, jaki wydawało jego imię.

Nie musi to być wcale mama. Znacznie częściej pierwszym słowem jest "baba", jak w przypadku mojego siostrzeńca. Jednak babcia musiała długo pracować, żeby to usłyszeć. ?

Każdej mamie, która kiedykolwiek usłyszała słowo "mama", od swojego dziecka, GRATULUJĘ! Wszystkim oczekującym mamom, życzę cierpliwości i wielu emocji!

Zobacz również