Macierzyństwo

Czy zatrucie pokarmowe jest możliwe latem?

Zatrucie pokarmowe to częsta dolegliwość. Ponieważ nie jest przyjemne i może zrujnować niejedną wycieczkę, napisałem "niestety".

Mieliśmy się przecież zrelaksować i odpocząć. ?

To nie tylko to!!! Jest to również coraz większy problem u dzieci, szczególnie w okresie letnim.

Czym jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe to stan, który wpływa na układ pokarmowy. Może być spowodowane przez spożywanie pokarmów zawierających szkodliwe bakterie, wirusy lub grzyby. Nie jest to coś, czym możemy się zarazić. Zatrucie pokarmowe często kojarzy się z latem, a to dlatego, że wysokie temperatury przyczyniają się do szybszego namnażania i rozwoju bakterii.

Co jest tego przyczyną?

 • Jedzenie nieświeżego jedzenia
 • Prosto z bazaru lub sklepu, jedzenie niemytych owoców
 • Spożywanie grzybów niewiadomego pochodzenia
 • jedzenie lodów z nieznanego ulicznego jedzenia, które nagle pojawiło się za krzakiem
 • Produkty ponownie zamrożone i rozmrożone są bezpieczne do spożycia
 • Pij jogurty, desery mleczne, które przez jakiś czas były poza lodówką i były narażone na działanie wysokich temperatur

Pamiętaj!!! Zatrucie pokarmowe może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci poniżej piątego roku życia. Nie należy go traktować lekko.

Jak rozpoznać zatrucie pokarmowe?

Istnieje wiele objawów

 • biegunka
 • wymioty
 • ból brzucha
 • Brak apetytu
 • Wzrost temperatury
 • Apatia i drażliwość u dziecka

Jak zwalczać zatrucia pokarmowe

Ważne jest, aby działać szybko. W przypadku bardzo małych dzieci należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli w przypadku nieco starszych dzieci nie zauważymy dodatkowych, bardzo niepokojących objawów, my - rodzice - możemy podjąć działania, zwłaszcza jeśli są one już doświadczone. Ważne jest podawanie płynów, aby nawodnić dziecko. Choć dziecko może nie chcieć ich pić, powinniśmy podawać płyny co 5-10 minut, nawet po 2-3 łyżeczki. Pozwoli to zapobiec odwodnieniu. Biegunka to stan, w którym organizm wypłukuje wszystkie niezbędne minerały. Warto podać dziecku doustną "kroplówkę" z elektrolitami, np. Orsalit. Dla dzieci starszych niż 12 miesięcy dostępny jest Orsalit plus Smectin. To nie tylko reguluje zaburzenia elektrolitowe i skraca czas ich trwania, ale także reguluje wodę.

Szukajcie lekarza zawsze, gdy macie na to ochotę.

 • Jeśli Twoje dziecko jest młodsze niż 6 miesięcy, u tych dzieci odwodnienie może nastąpić bardzo szybko.
 • Objawy odwodnienia to małe siusianie, suchość warg, języka, zapadnięte ciemiączko i podwyższona temperatura.
 • Kroplówka może być konieczna, jeśli nie chce płynów.
 • Nie ma potrzeby, abyś czekał na cokolwiek!

Niestety Wiktorek też zachorował na zatrucie pokarmowe. Moje pierwsze dziecko było nadwrażliwe i odwiedziłam lekarza na konsultację. Lekarz potrafił zdiagnozować problem i zalecił leczenie w domu. Lekarz zapewnił mnie, że senność Wiktora jest normalna i najlepiej, żeby Wiktor odpoczywał. Lekarz zalecił również Orsalit, który miał za zadanie zrównoważyć i wzmocnić elektrolity. Wiktorek mógł nawet wybrać smak, który lubię, bo jest dostępny w czterech smakach: malinowym, bananowym i malinowo-jagodowym, a także neutralnym. Ten przeznaczony jest dla niemowląt poniżej 6 miesiąca życia oraz dzieci uczulonych na orzeszki ziemne. Pozostałe smaki dostępne są dla niemowląt starszych niż 6 miesięcy. Wiktorek jest wielkim fanem owoców. Pewnie dlatego był bardziej podekscytowany próbą tego smaku, gdy zaproponowałam mu kolejną łyżeczkę. ??? ?

Czy zatrucie pokarmowe w lecie jest nieuniknione?

Wszystko zależy od nas samych. Szczególnie latem należy zwracać uwagę na to, co się je. Wysokie temperatury, słońce i sezon urlopowy przyczyniają się do tego, że dużo więcej czasu spędzamy poza domem i nie zawsze jemy w domu. Nie zapominajmy o sprawdzeniu czystości i estetyki restauracji czy pubu, w którym jemy z dzieckiem. Pamiętajmy również o dokładnym umyciu wszystkich owoców, warzyw. Nie dajmy się skusić cudownie wyglądającej, czerwonej, soczystej truskawce, która umieszczona w koszyku na straganie krzyczy "Zjedz mnie!". Uśmiechnijmy się i powiedzmy "Dobrze, ale najpierw zabiorę cię do domu pod prysznic ????" . Natychmiast wróćmy z zakupów, a ryby i mięso włóżmy do lodówki. Należy pamiętać, aby były one szczelnie zapakowane. Musimy też zwracać uwagę na datę ważności i ją respektować. Nie zapominajmy o częstym myciu rąk - możemy też nauczyć tego nasze dzieci.

Po powrocie z placu zabaw myjemy ręce. Przed spożyciem posiłku myjemy rękę.
Wracając od kolegi, koleżanki lub z przedszkola czy żłobka - myjemytwarz, itd. ....

...? Czy myjesz ręce? ??? ?

Ten wpis jest częścią współpracy z IBSS BIOMED S.A.

Zobacz również