Czego unikać w czasie ciąży?
Najprawdopodobniej nie, ale zwróciła dużo większą uwagę na odżywianie, gdy odkryła, że jest w ciąży. Ja również często zastanawiałam się, czy dany produkt będzie szkodliwy dla mojego dziecka, zanim po niego sięgnęłam. Tak więc dziecko, które rosło we mnie przez dziewięć miesięcy, było moim "pępkiem" w kwestii odżywiania. Skupiałam swoją uwagę na produktach, które mogły zaszkodzić. Tą wiedzą i doświadczeniem chcę się dziś podzielić.
Z pewnych produktów w ciąży powinnyśmy całkowicie zrezygnować
- alkohol- nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ten produkt wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka.
- Papierosy,podobnie jak w przypadku alkoholu, chyba każdy wie, że mogą one wpływać na masę urodzeniową i rozwój dziecka.
- Surowe, źle wysmażone lub gotowane mięso, takie jak tatar, stek krwisty lub szynka parmeńska, a także surowe i nieświeże ryby, takie jak sushi lub ryby wędzone, mogą powodować zakażenie bakteriami, które mogą wywołać toksoplazmozę lub listeriozę. Mogą one prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.
- Nie zaleca się spożywania napojów gazowanych, szczególnie tych sztucznie barwionych, zawierających dużo więcej cukru lub kofeiny niż to konieczne, jak Pepsi czy cola.
- zioła mogą być bardziej niebezpieczne niż narkotyki. W czasie ciąży unikaj chmielu, żeń-szenia, cząbru, aloesu i tymianku.
- Niepasteryzowany nabiał i sery pleśniowe, a także mleko ośle mogą wywołać listeriozę. Kobiety w ciąży są mniej narażone na zachorowanie niż inni dorośli. Może to prowadzić do przedwczesnego porodu i poronienia.
- surowe jajka, takie jak kogel-mogel mogą być zakażone salmonellą
W czasie ciąży powinniśmy ograniczyć niektóre produkty
- sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Sól w czystej postaci to za mało. Niektóre sole znajdują się również w takich produktach jak chipsy, orzechy, krakersy, popcorn, krakersy i paluszki, a nawet wędliny.
- cukier może powodować przyrost wagi, a także zatrucie i częste infekcje pochwy. To ostatnie było czymś, z czym zmagałam się wielokrotnie podczas ciąży. Wynika to pewnie z tego, że nie lubię pączków, ale w ciąży ich próbowałam. ?
- Tłuste fast foody, które nie są dobre dla naszego dziecka, a także mogą przyczynić się do dodatkowych kilogramów, które przybieramy w ciąży
- Orzeszki ziemne powinny być unikane przez kobiety w ciąży z historią alergii, astmy lub kataru siennego. Orzeszki ziemne są częstą przyczyną alergii. Powinnyśmy na nie uważać również po porodzie, zwłaszcza jeśli karmimy piersią.